KODY % rabatowe Jak to działa?

Sprawdzenie tożsamości odbiorcy (poradnik kurierski)

kurier paczka 1 kg

kurier paczkomaty logoPaczkomaty

od 11,73

Paczkomaty

kurier ups logoKurier UPS

od 18,07

brokerzy UPS

kurier dpd logoKurier DPD

od 18,20

brokerzy DPD

kurier dhl logoKurier DHL

od 14,70

brokerzy DHL

kurier inpost logoKurier InPost

od 14,71

brokerzy InPost

kurier fedex logoKurier FedEx

od 14,70

brokerzy FedEx

kurier paczkawruchu logoPaczkawRuchu

od 7,60

PaczkawRuchu

Przejdź do strony głównej i porównaj ceny najlepszych brokerów kurierskich porównywarka cen

Sprawdzenie tożsamości odbiorcy


podpis • tożsamość • do rąk własnych • podpis osoby dorosłej


Czy kurier może prosić o okazanie dowodu tożsamości podczas doręczenia paczki?

Obecnie kurierzy coraz rzadziej o to proszą, ale kwestia ta nadal jest poruszana w dyskusjach i budzi czasami kontrowersje. Niektóre osoby podnoszą przy tym niesłuszny argument, że kurier nie ma prawa legitymować odbiorcy. Po części to prawda - tak nie ma prawa legitymować. Jednak w tym przypadku nie chodzi przecież o legitymowanie - czyli ustalenie tożsamości, a jedynie o potwierdzenie tożsamości, którą z założenia kurier i tak zna.

Jest to sytuacja analogiczna jak w dziesiątkach innych, codziennych sytuacji, przy których jesteśmy proszeni o okazanie dokumentów. Przecież podobnie jak kurier, tak samo pracownik poczty, urzędnik czy sprzedawca w sklepie nie ma prawa nikogo legitymować, ale są sytuacje kiedy dokonujemy czynności cywilno-prawnej i dla bezpieczeństwa obu stron, wskazane jest, aby nasza tożsamość została potwierdzona. Taką czynnością cwylino-prawną jest również potwierdzenie odbioru przesyłki i jeżeli kurier uznaje, że z jakiś względów chciałby upewnić się w tej sprawie, nie powinniśmy protestować

Dokument tożsamości okazujemy m.in. pracownikowi poczty odbierając awizowaną paczkę, praktycznie w każdym urzędzie załatwiając nawet najprostsze sprawy, w banku dokonując jakiejkolwiek czynności, u operatorów telekomunikacyjnych, w sklepie zamawiając towar i wpłacając zaliczkę... itp. Podobnych, zwykłych sytuacji wymagających okazania dowodu i potwierdzenia swojej tożsamości jest wiele i w żadnym z tych przypadków nikogo to nie dziwi i nikt nie pyta "jakim prawem"

Ponadto w ofercie firm kurierskich znajdują się usługi dodatkowe, które sprawiają, że potwierdzenie tożsamości staje się konieczne np.:

- doręczenie do rąk własnych - stosowane np. dla bardzo ważnych przesyłek, o poufnej zawartości itp. - kurier musi mieć pewność, że przesyłkę odbiera właśnie ta osoba, która została wskazana przez Nadawcę, jako jedyna uprawniona do odbioru przesyłki.

- wymagany podpis osoby dorosłej - tu również w razie wątpliwości kurier musi zweryfikować wiek odbiorcy, a to jest możliwe praktycznie tylko na podstawie dokumentu tożsamości

- usługa dokumenty zwrotne w przypadkach kiedy dokumentem zwrotnym są umowy, oświadczenia itp., czyli przypadki, w których kurier w imieniu Nadawcy powinien dopilnować, aby taki dokument został prawidłowo podpisany, w tym w szczególności przez uprawnioną do tego osobę.

Czytano: 103138 razy


Opracowanie własne: Kamil Kostrzewa, Kurierem.pl

Kopiowanie w - całości lub części - bez zgody autora stanowi naruszenie prawa.


Ogólne

Operator wirtualny, broker kurierski

Dobre opakowanie, stare czy nowe?

List przewozowy

Sprawdzenie tożsamości odbiorcy

Jak zamówić kuriera


Zamów kuriera


Sponsorem tej porady jest:

zamówkuriera.pl


Najpopularniejsze tematy w poradniku:

COD, przesyłka pobraniowa

Przesyłka niestandardowa

Sprawdzenie zawartości

Nadanie w Sobotę

Operator wirtualny, broker kurierski

Sprawdzenie tożsamości odbiorcy

Sprawdzenie przesyłki art. 544 KC

Ubezpieczenie przesyłki kurierskiej

Kurier do przewozu mebli

Doręczenie w sobotę