KODY % rabatowe Jak to działa?

Waga wymiarowa (poradnik kurierski)

kurier paczka 1 kg

kurier fedex logoKurier FedEx

od 14,70

brokerzy FedEx

kurier ups logoKurier UPS

od 18,07

brokerzy UPS

kurier dhl logoKurier DHL

od 14,70

brokerzy DHL

kurier paczkawruchu logoPaczkawRuchu

od 7,60

PaczkawRuchu

kurier paczkomaty logoPaczkomaty

od 11,73

Paczkomaty

kurier dpd logoKurier DPD

od 18,11

brokerzy DPD

kurier inpost logoKurier InPost

od 16,99

brokerzy InPost

Przejdź do strony głównej i porównaj ceny najlepszych brokerów kurierskich porównywarka cen

Waga wymiarowa


waga gabarytowa • przestrzenna • przelicznikowa • gabaryty


Wagę wymiarową stosuje się do przesyłek, które mimo stosunkowo niewielkiej wagi, mają duże rozmiary. W ten sposób firmy kurierskie zabezpieczają się przed sytuacją, w której Klient płaciłby taką samą cenę za małą np. 5kg paczkę z elementem metalowym, i taką samą za 5kg paczkę o dużo większych rozmiarach, zawierającą np. elementy z pianki czy gąbki. Nietrudno przecież wyobrazić sobie paczki z gąbką, które zajmują kurierowi prawie całe auto, mimo że ich waga mieści się w standardowych przedziałach.

Główną zasadą jest, to że podstawą do naliczenia opłaty zawsze jest wyższa waga - rzeczywista lub wymiarowa

Zależnie od firmy funkcjonuje różne nazewnictwo i możemy spotkać się z wagą przelicznikową, wagą gabarytową czy wagą przestrzenną.

Sposób jej obliczania również jest różny:

Część z firm przyjęła zasadę, że 1m3 jest odpowiednikiem określonej wagi. Inne dzielą objętość paczki wyrażoną w cm3, przez ustalony dla danej firmy współczynnik. Praktycznie oba te sposoby prowadzą do tego samego, czyli przypisania "wagi wymiarowej" proporcjonalnie do objętości paczki.

Jak firmy obliczają wagę wymiarową ?

Przede wszytkim paczka / paleta musi zostać zmierzona. We wzorach służących do obliczeń D - oznacza długość, S - szerokość, W - wysokość paczki.
Przykład 1:
Paczka waży 8kg i ma wymiary 80 x 40 x 30, a firma stosuje przelicznik D x S x W / 4000 = waga [kg].

W takim wzorze wymiary D,S,W wyrażone są w centymetrach, a wynik takiego działania odpowiada wadze wymiarowej. W tym konkretnym przypadku nasza paczka ma wagę wymiarową 24,0 kg i za jej wysłanie zapłacimy wg stawki dla tej właśnie wagi. Jeżeli ta sama paczka miałaby wymiary 10 x 40 x 30, to jej waga wymiarowa wynosiłaby tylko 3,0 kg i w tym przypadku zapłacilibyśmy wg stawki dla wagi rzeczywistej czyli 8kg - zgodnie z zasadą wyboru wyższej wagi.

Zastosowany w tym przypadku współczynnik dzielenia wynosi 4000 (np. DHL), ale są również stosowane przeliczniki 5000 (np.UPS) i 6000 (np.DPD).

Przykład 2:

Paczka waży 20kg i ma wymiary 120 x 80 x 30, a firma stosuje przelicznik na metry sześcienne.

W takim przypadku wymiary D,S oraz W będą wyrażone w metrach, a wzór będzie miał postać np.: Jeden metr sześcienny [m³] (długość [m] x szerokość [m] x wysokość [m]) = 100 kg. W tym przypadku objętość paczki wynosi 1,2 x 0,8 x 0,3 = 0,288 m3, a więc jej waga wymiarowa: 0,288 x 100 kg = 28,8 kg.

Dla uproszczenia danych prezentowanych w kurierem.pl (również z poniższym zestawieniu) ten sam wzór można zapisać w postaci pierwszej i miałby on postać D [cm] x S [cm] x W [cm] / 10000 = waga [kg]

Wzory stosowane przez firmę:

 • DHL: D x S x W / 4.000

 • UPS: D x S x W / 5.000

 • DPD, Siódemka, OPEK: D x S x W / 6.000

 • TNT, Kolporter: D x S x W / 10.000

 • Pośrednicy tych firm przeważnie stosują te same sposoby przeliczania wagi.

  Ponadto DPD oraz pośrednicy 4Logis i SameDay, stosują korzystną dla Klientów zasadę, że jeżeli waga wymiarowa nie jest większa niż 41,6 kg, to na liście przewozowym zapisywana jest waga rzeczywista - innymi słowy w firmach tych zapłacimy wg wyższej wagi dopiero jeżeli przekroczy ona 41,6 kg

  Jak widać różnice w wyliczonej wadze gabarytowej mogą sięgać nawet 150%, dlatego przy wysyłaniu paczek o większych rozmiarach warto porównać ze sobą nie tylko cenniki podstawowe firm, ale przede wszystkim sposób obliczania wagi gabarytowej. Porównywarka Kurierem.pl proces ten całkowicie automatyzuje, a prezentowane przez nas wyniki porównań uwzględniają zarówno wyżej przestawione wzory, jak i zakres ich stosowania i naliczania opłat wg właściwych stawek.

  W wielu firmach poza wyższą opłatą podstawową - naliczaną od wyższej wagi wymiarowej - dopłacimy również za element niestandardowy. Będzie to miało miejsce jeżeli waga wymiarowa będzie wyższa niż 30kg

  Serwisy EuroKurier oraz WysylajNajtaniej wg aktualnych cenników (maj 2010) nie stosują przeliczania. Podobnie serwis KurJerzy.pl, który również dla większych przesyłek oferuje alternatywne usługi - Paczki MAX.

  Czytano: 65211 razy


  Opracowanie własne: Kamil Kostrzewa, Kurierem.pl

  Kopiowanie w - całości lub części - bez zgody autora stanowi naruszenie prawa.


 • Naliczanie opłat

  Waga wymiarowa

  Przesyłka niestandardowa

  Opłata paliwowa

  Strefa rozszerzona w UPS

  Strefy i dopłaty strefowe

  Podatek VAT, dwie stawki 23 i 0

  Dopłaty, weryfikacje przesyłek

  Dopłata za wagę przestrzenną DHL

  Dopłaty sezonowe UPS


  Zamów kuriera


  Sponsorem tej porady jest:

  zamówkuriera.pl


  Najpopularniejsze tematy w poradniku:

  COD, przesyłka pobraniowa

  Przesyłka niestandardowa

  Sprawdzenie zawartości

  Nadanie w Sobotę

  Operator wirtualny, broker kurierski

  Sprawdzenie tożsamości odbiorcy

  Sprawdzenie przesyłki art. 544 KC

  Ubezpieczenie przesyłki kurierskiej

  Kurier do przewozu mebli

  Doręczenie w sobotę